Jak to działa? Przewodnik dla początkujących

To proste!

Ty formułujesz pytanie i wysyłasz ją za pomocą formularza na stronie.

Anonimizacja danych

Możesz wybrać na formularzu pytania czy Twoje imię i nazwisko mają być publiczne na stronie. Jeżeli zaznaczysz „Nie pokazuj żadnych moich danych na portalu (imię i nazwisko, adres, nazwa)” Twoje imię i nazwisko będzie automatycznie zanonimizowane na stronie. Nie powinno, więc być dostępne dla osób trzecich. Tym niemiej imię i nazwisko będzie zawarte w mailu do instytucji. Automatycznie również zostanie zanonimizowana odpowiedź na pytanie, a więc nie powinna ona zawierać imienia i nazwiska pytającego. Nie wysyłamy Twojego adresu e-mail do instytucji. Jeżeli odpowiedź będzie zawierała plik pdf to będziesz mógł ją zanominować samemu na stronie przed jej upublicznieniem na stronie. Twój mail nie jest wysyłany.

Zakładanie konta

Przed wysłaniem pytania nie musisz zakładać konta. Po zadaniu pytania potwierdź wysłanie wiadomości na swoich mailu, a wtedy automatycznie zostanie założone konto. Potwierdzenie wysłania zapytania otrzymujesz mailem. O odpowiedzi zostaniesz poinformowany także mailowo. Zostaniesz również poinformowany mailowo o tym, że odpowiedź nie nadeszła w ustawowym terminie 14 dni.

Cała wymiana korespondencji z instytucją jest automatycznie umieszczana na stronie.

Odpowiedzi są zamieszczane w każdym pytaniu w zakładce poznaj zapytania. Po anonimizacji plików PDF każdy może się z nimi zapoznać. O każdej odpowiedzi - piśmie instytucji jesteś informowany mailowo. Jeżeli odpowiedź jest zaległa również jesteś o tym informowany mailowo.

Jeżeli instytucja nie odpowie, odmówi decyzją po raz drugi udzielania informacji publicznej lub nadeśle odpowiedź niebędącą odpowiedzią na Twoje pytanie możesz zlecić złożenie skargi do Sądu lub sam ją napisać za pomocą wzorów zamieszczonych w zakładce wzory skarg.

O co pytać i czego żądać, przykłady:
  1. udostępnienia skanów umów podmiotów np. miast z przedsiębiorcami,
  2. całkowite zarobki,
  3. udostępnienie wydanych opinii i ekspertyz,
  4. kalendarze ministrów, prezydentów miast itp.,
  5. udostępnienie korespondencji mailowej wewnątrz urzędów pomiędzy urzędnikami.
Wskazówka

Nie zadawaj otwartych pytań. Możliwym sformułowaniem na to jest np. „Proszę o przesłanie mi dokumentów zawierających informacje na temat XY” lub „… z których wynikają następujące fakty”. Jeśli masz konkretne dane, najlepiej poprosić o surowe dane w formacie, który możesz następnie użyć można kontynuować pracę.

Potrzebujesz inspiracji?

Jeśli jeszcze nie wiesz, o co dokładnie chcesz zapytać, zebraliśmy tutaj kilka pomysłów. Od wydatków na doradców politycznych po 10 najbardziej zniszczonych dróg, uwolnij informacje o tym, co Cię porusza. Możesz także skorzystać z naszych kampanii, aby zdobyć wstępne doświadczenie w zadawaniu pytań i wspólnie z wieloma innymi, zapewnić większą przejrzystość.

Jako przypomnienie:

Poproś o dokumenty i nie zadawaj otwartych pytań. Możliwym sformułowaniem na to jest np. „Proszę o przesłanie mi dokumentów zawierających informacje na temat XY” lub „… z których wynikają następujące fakty”. Jeśli masz konkretne dane, najlepiej poprosić o surowe dane w formacie, który możesz następnie użyć można kontynuować pracę.

Czym jest informacja publiczna określa ustawa o dostępie do informacji publicznej zamieszczona tutaj.